Test drogowy


Odpowiedni montaż i wyważenie to kluczowy element, gdyż w największym stopniu determinuje komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy.

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na usługę, o której wielu kierowców nigdy nie słyszało. Jednak Test Drogowy zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi bije na głowę nawet komputerowe wyważanie z dokładnością do jednego grama.

Nawet najlepsza opona może nie być idealnie wyważona. Problem „bicia” może pojawić się w wyniku nierównomiernej sztywności promieniowej opony lub felgi.

Wyważarka została wyposażona w rolkę o średnicy 225 mm, która zostaje dociśnięta do koła obracającego się na maszynie z siłą 6500 N (650 kg) – a więc przy pełnej symulacji rzeczywistych warunków drogowych, w jakich pracuje koło. Doskonale symuluje to zachowanie się opon w warunkach drogowych.

Serwis opon Kraków

Funkcja Testu Drogowego (Road Test) z łatwością określa zmiany siły promieniowej dla opony i dla całego koła.

Aby zbadać siły promieniowe felgi, za pomocą czujników przystawianych do zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi tarczy koła są mierzone bicia (osiowe i promieniowe) dla obu stron felgi, a rolka tocząc się po oponie ocenia bicie promieniowe całego koła.

serwis-opon-hunterW wyniku takiej analizy urządzenie potrafi wskazać optymalny układ opony względem felgi aby zminimalizować działanie tych sił.

 Dla nas oznacza to eliminację bicia i lepszą przyczepność kół – szczególnie przy dużych prędkościach.

Często zdarza się, iż nawet po najdokładniejszym wyważeniu koła nie udaje się zlikwidować drgań związanych z jego nieprawidłową pracą. Nawet powtórne wyważanie najczęściej nie przynosi pożądanego efektu. Do niedawna jedynym wyjściem były żmudne i czasochłonne próby i przekładanie opon z felgami w różnych kombinacjach. Na szczęście istnieje profesjonalna wyważarka.

Wykorzystując wyniki testu drogowego i precyzyjnie określając stan ogumienia i obręczy pozwala na możliwie najlepsze dopasowanie zestawu felga-opona. Dzięki takiej analizie udaje się wyeliminować drgania i „bicie”, a tym samym uratować zawieszenie i opony, o komforcie jazdy nie wspominając.

Funkcja Straight Track

Czasami mamy do czynienia również ze zjawiskiem ściągania samochodu w bok. Daje się to szczególnie odczuć podczas szybkiej jazdy. Dzieje się tak z powodu nierównomiernego zużycia czoła bieżnika. I znów z pomocą przychodzi nam Hunter. Dzięki pomiarowi siły ściągania każdej opony, oblicza i wskazuje ich optymalny rozkład.

Po pomiarze sił bocznych dla wszystkich kół samochodu i ich ponumerowaniu, oprogramowanie StraightTrakTM  wskazuje miejsce zamontowania poszczególnych kół pojazdu, aby sumaryczna wartość siły bocznej, działającej na samochód była jak najmniejsza.

Wymiana opon

 

Wyważanie kół z laserową precyzją

Wyważarka potrafi wyważać z dokładnością do 0,5 g. Dodatkowo wyposażona jest w laser wskazujący dokładne miejsce mocowania (naklejenia lub nabicia) ciężarka.

Daje to niespotykaną dokładność wyważania.

serwis-opon

 

Wyważanie polecane przy zakupie nowych opon i felg.

Dzięki swoim zaawansowanym funkcjom wyważarka potrafi wykryć wadliwe opony oraz felgi. Wydruk z maszyny może być podstawą do reklamacji. Z tego względu zalecamy wyważanie z testem drogowym przy zakupie nowych felg lub opon.

Jedno jest pewne. Żadna inna wyważarka nie zadba w taki sposób o stan techniczny kół i zawieszenia, a także o bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Wyważarka potrafi wskazać optymalne ułożenie opony względem felgi, a także ustalić na jakiej pozycji należy zamontować każde z czterech kół. Pomimo tego, że wyważarek klasy Hunter jest w Polsce dosłownie parę, cena takiej usługi jest porównywalna od tradycyjnego wyważania.Sprzedaż / wymiana opon Serwis samochodowy Sprawdź jak dojechać